איתור ומיפוי תשתיות תת קרקעיות​

מתחת לפני השטח אליו אנו דורכים מדי יום ישנם מגוון רחב של תשתיות מים, ביוב, תקשורת וחשמל שבחיי היום יום אנחנו לא מודעים לקיומם. אבל, כאשר נדרשת חפירה אל תוך שכבות התת קרקע, חשוב מאוד שזו תעשה עם כל הזהירות הנדרשת על מנת שלא לפגוע בקווי התשתית הללו בין אם הם קווים מרכזיים העוברים באזורים בינעירוניים או "יער התשתיות" הנרחב העובר מתחת לאדמה באזורים המיושבים. קווי תשתית אלה כוללים קווי מים, קווי ביוב, קווי חשמל, קווי תקשורת וקווי גז, שכל פגיעה בהם עלולה לייצר נזק כלכלי משמעותי ואף לסכן חיי אדם. מסיבה הזאת, לפני כל חפירה משמעותית בקרקע (בעיקר באמצעות צמ"ה) חשוב לבצע מהלך של איתור ומיפוי תשתיות תת קרקעיות.

 

 

כיצד מבוצע איתור תשתיות תת קרקעיות?

 

איתור תשתיות היא פרוצדורה שמבוצעת בצורה הדרגתית על פני סולם בעל שלושה שלבים:

 

בחינת מפות קיימות

 

כל קו תשתית שעובר באדמה אמור להיות מתועד במפות השטח המאוחסנות ברישומי הרשות המקומית ורשם המקרקעין. יחד עם זאת, גופים שמניחים תשתיות בשטח לא תמיד מקפידים על הגשת התיעוד הנדרש בצורה המדויקת הראויה, ולכן קשה להסתמך על כלי זה בלבד לצורך קבלת תמונה מלאה של קווי התשתית בתא שטח מסוים.

 

איתור בגלי רדיו

 

זהו למעשה לב ליבו של תהליך איתור תשתיות תת"ק והוא מבוצע באמצעות מכשור ייעודי השולח גלי קול ורדיו אל תוך הקרקע ובוחן את הגלים המוחזרים ממנה. באמצעות מדידת הפער בין הגל הנשלח ובין הגל המוחזר ניתן לזהות תבניות של עצמים בתוך השכבות העמוקות של הקרקע, ובכלל זה קווי תשתית כמו צינור פלסטיק, צינור בטון, צינור נחושת וכן הלאה.

 

איתור עיוור

 

במקרים מסוימים, התוצאות המתקבלות באמצעות מכשור הרדיו אינן חד משמעיות ואינן מספקות ובמקרה זה מבוצע איתור תשתיות עיוור, קרי חפירה זהירה וחכמה במיקומים נבחרים לצורך חישוף קווי התשתית.

 

בסוף התהליך אמור הגורם המקצועי המבצע את האיתור, להיות מסוגל לבנות מפה מדויקת של כל קווי התשתית העוברים בקרקע.

 

קבוצת האחים יעקובי, YSB מציעה שירותי איתור ומיפוי תשתיות תת קרקעיות תוך שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים ומהימנים וכמובן אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון. תוכלו ללמוד עוד על שירותי איתור התשתיות שלנו וכן תוכלו לקבל תשובות לכל השאלות המעסיקות אתכם בעניין זה, בטלפון 04-46669484.

03-9537111​

קבוצת אחים יעקובי

HE

דרושים