שליטה ובקרה

 

מערכות שליטה ובקרה

נהוג לחשוב שהעולם של מערכות שליטה ובקרה הוא תחום צבאי (שו"ב), אך למעשה במרבית המקרים בהם יש שימוש במערכות שו"ב הן לשם שימוש אזרחי . למעשה, בעולם המודרני בו אנו חיים, מערכות כאלה מקיפות אותנו מכל עבר, מסייעות לנו בניהול תהליכים שונים ואף שומרות על חיינו. ככלל, מערך של שליטה ובקרה הינו עוסק בחיבור בין רכיבים טכנולוגיים עצמאיים לכדי מערכת אחת שלמה, שהערך המרכזי שלה נובע מהתנהלות מגובשת זו.

 

מערכות שליטה ובקרה – היכן הן בחיינו?

בעולם המודרני בו אנו חיים ובפרט בסביבות אורבניות, אך לא רק, ניתן לזהות אינספור אמצעים טכנולוגיים הפועלים כחלק ממערכת אחת שלמה. כך למשל, הרמזור מולו אתם נעצרים כנהגים או כהולכי רגל, הוא חלק ממערכת שלמה שהערך המרכזי שלה נובע מהיכולת להפעיל את הרמזורים הבודדים הפזורים במרחב, בצורה מסודרת ומבוקרת לחלוטין. אובדן השליטה והבקרה על מערכת כזאת יכולה לעלות בחיי אדם. עמוד תאורה למשל, הוא אמצעי טכנולוגי פשוט מאוד, מחובר בקצה שלו למערכת שליטה ובקרה שיודעת להפעיל ולכבות אותו בשעות קבועות, לפי רמת התאורה במרחב ואפילו יודעת לזהות תקלות מרחוק. מערכות בטחון ובקרת נוכחות במבנים, מיוחסות כ מערכות שליטה ובקרה, שהערך המרכזי שלהן נובע מהאופן בו מתכתבים כלל האמצעים הנכללים במערכת (כרטיס עובד, קורא כרטיס, שער, תוכנת נוכחות וכן הלאה).

 

שליטה ובקרה

 

שליטה ובקרה כרכיב במערכת

לאחר סקירה קצרה על מערכות שו"ב, נושא של שליטה ובקרה מהווה גם הוא רכיב אחד בתוך מערכת שלמה. רכיב זה הוא בדרך כלל רכיב תוכנה המשלב בתוכו גם אמצעי חומרה מגוונים. באחריותו להתחבר לכל רכיבי הקצה במערכת, לנהל את התקשורת מולם וביניהם ולשלוט בפעולתם בכל רגע נתון תוך קיום בקרה מתמדת. מה שהופך את השליטה והבקרה לרכיב בפני עצמו היא היכולת להשתמש ברכיבי שליטה ובקרה מודולריים והיכולת לחבר אותם לכל מערכת. כך למשל, ניתן לשדרג את רכיבי השליטה והבקרה במערכת בקרת רמזורים, מבלי להחליף את כל הרמזורים ואת כל תשתית המערכת. גם במערכות בקרת נוכחות ניתן להשאיר את כל רכיבי הקצה במקומם ולהחליף רק רכיב השליטה והבקרה.

 

בכל המקרים בהם נדרש הרכיב של שליטה ובקרה, לרכיב זה יש השפעה דרמטית על תפקוד המערכת כולה. יישום לא נכון של הרכיב או יישום של רכיב לא נכון או לא מתקדם דיו, יכולים להגביל את הפונקציונליות של המערכת ולגרור תקלות תפעוליות, שבמקרה הטוב פוגעות ביעילות עבודת המערכת ובמקרה הרע יכולות לגרום לפגיעה ברכוש ובנפש.

 

קבוצת אחים יעקובי היא אחת החברות המובילות בישראל בתחומי היזמות העסקית, התעשייתית והתשתיתית. הקבוצה מתמחה בתכנון, אינטגרציה, הקמה, שירות ואחזקה של מערכות שליטה ובקרה ומגוון רחב של פתרונות טכנולוגיים אחרים בשלל תעשיות, תחומים וענפים. לקבלת מידע נוסף על פעילות החברה צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 03-9537111 ונשמח לסייע בכל שאלה ועניין.

03-9537111​

קבוצת אחים יעקובי

HE

דרושים